Natura jest perfekcyjna w swym aranżowaniu przestrzeni. Dysponując praktycznie nieograniczonym wachlarzem możliwości wplata w materię nieożywioną ogrom zróżnicowanych organizmów żywych. W tym procesie tworzenia powstają najróżniejsze krajobrazy, czasem zupełnie proste, banalne, a niejednokrotnie zapierające dech i wyjątkowe. Człowiek jako istota żywa wywodzi się z natury i stanowi jej nieodłączny element. Dlatego tak chętnie powracamy na jej łono, gdzie się relaksujemy, odpoczywamy i regenerujemy siły. Dostępna obecnie technika pozwala na "zabranie" skrawka dzikiego świata przyrody do naszego codziennego życia. Inspirując się perfekcyjną naturą i wykorzystując produkty wielu renomowanych firm, tworzę projekty akwariów naturalnych. Różnorodność elementów aranżacyjnych (skały, korzenie) oraz dostępność bardzo wielu gatunków roślin wodnych i zwierząt zamieszkujących takie środowiska stwarza praktycznie nieograniczone możliwości w tworzeniu podwodnych krajobrazów. Granice wytycza tylko ludzka wyobraźnia, która stanowi główne narzędzie pracy w tej dziedzinie.

Mikołaj Weterle

poniedziałek, 4 czerwca 2012

30L - "Before people came"

Górzysty obszar, pomiędzy skałami rosną pojedyncze drzewa, które w tym trudnym terenie próbują znaleźć choć trochę przestrzeni do życia. W poszukiwaniu składników pokarmowych oplatają liczne głazy korzeniami, aby odnaleźć szczeliny, którymi dostaną do ziemi. W tym dzikim miejscu znalazł swoją drogę także mały strumień. Krajobraz uzupełniają liczne, drobne rośliny zielne, krzewy, trawy i nieco większe, gęste zarośla w pobliżu drzew... 
Taki oto obraz dziewiczej przyrody, nieskażonej ludzką obecnością ma prezentować kolejny projekt w niewielkim, 30-litrowym akwarium. Dominują tutaj rośliny wolno rosnące: mchy (aż 7 gatunków i odmian), wątrobowce, paprocie i przypominające trawy z rodzaju Lilaeopsis i Cryptocoryne. Ciekawostkę stanowi Utricularia graminifolia, która jest rośliną mięsożerną. Fauna reprezentowana jest przez dobrze znane i doskonale pasujące do zbiornika niewielkich rozmiarów Hyphessobrycon Amandae (Bystrzyki Amandy) i Neocaridina heteropoda var. Red (krewetki Red Cherry).